Al Bakiyye yapay diline yeni sözcük nasıl eklenir? 
Al Bakiyye yapay dili, henüz gelişimi ve dolayısıyla sözcük alımı devam eden bir dildir. Resmi sözlüğü olan "Ulu Sözlük" içerisindeki sözcükler Al Bakiyye yapay dilinin kullanılabilir sözcükleridir. Edebi yazına uygun olarak isteyen herkes Al Bakiyye sözcük türetme kurallarına uygun yeni sözcükler türetebilir ve kullanabilir. Ulu Sözlüğe eklenmesi için ise talepte bulunulması gerekmektedir.  

Türettiğiniz veya doğrudan yer almasını istediğiniz sözcük, kavram veya yapıları lütfen bize bildirin.

Art Litartinglang Nedir? 
Art Litartinglang İngilizce "Artificial Literary Art Writing Language" kelimelerinden kısaltılarak oluşturulmuştur. Art Litartinglang İngilizcedeki Conlang kelimesine karşılık olarak Al Bakiyye dilinde kullanıma kabul edilmiştir. 

Al Bakiyye Dili Nedir?

Al Bakiyye dili bir yapay dildir. Ural-Altay dil ailesine mensup yapay dillerdendir. Türkçe, Göktürkçe, Uygurca, Kazakça ve Osmanlıca gibi Türk dillerinden birçok sözcük bulunmaktadır. 

Nerede ve Nasıl Al Bakiyye dili öğrenebiliriz?

Al Bakiyye dilinin alfabesi nedir ve nasıl yazılır? 
Al Bakiyye dili kendine özgü alfabeye sahiptir. Al Bakiyye dilinde 65 harf ve bazı ek karakterler bulunmaktadır. Birçok uygulama, Al Bakiyye dilinde yazım ve çeviri için geliştirilmiştir.
Al Bakiyye dilinde birşeyler yazabilmek için bu klavye ve uygulamaları kullanabilirsiniz; 
 1. - Klavye-Arama ve Çeviri Kutucuğu: Tarafımızdan geliştirilmiş kapsamlı çeviri ve yazım formudur. Bu uygulama ile yapabilecekleriniz;
  1. Al Bakiyye dilinde, al bakiyye harfleri ile bir şeyler yazabilirsiniz.
  2. Latin harflerinden Al Bakiyye harflerine çeviri yapabilirsiniz.
  3. Birçok dile ve Al Bakiyye diline çeviri yapabilirsiniz.
  4. Al Bakiyye yapay dili hakkında detaylı bilgileri arayabilir ve bulabilirsiniz. 
 2. - Tam Klavye: Latin harflerinden Al Bakiyye harflerine çeviri yapabilirsiniz.
 3. - Latin Form: Normal Latin harfleri ile yazabilir, Al Bakiyye harflerinin sesletim ve Latin harflerindeki formunu görüntüleyebilirsiniz.  
 4. - Önizlemeli Klavye Formu: Al Bakiyye harflerinin Latin harflerini ve sesletimlerini fare imlecini üzerine getirdiğinizde görebileceğiniz klavyedir. 
 5. - Al Bakiyye - Latin:  Al Bakiyye harflerini Latin harflerine çevirebilirsiniz. 
Tarafımızdan geliştirilen uygulamaların haricinde İnternette farklı uygulamaları da bulabilirsiniz.

Al Bakiyye dilinin bir sözlüğü var mı, var ise onu nerede bulabiliriz?
Evet, Al Bakiyye dilinin resmi ve geliştirilmekte olan bir sözlüğü bulunuyor. Birçok sözcüğü bu çevrim içi sözlükte bulabilirsiniz. Bu sözlüğü adı Al Bakiyye dilinde "Olu Sözlük" olarak nitelendirilmiştir. Büyük Sözlük anlamına gelmektedir.  İnternette ayrıca PDF veya ePub formlarında farklı seçenekler de bulabilirsiniz.

* Google, Yandex ve Bing Çeviri benzeri bir çeviri ve sözlük sistemi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu sistem ile birçok dilden Al Bakiyye diline, Al Bakiyye dilinden de diğer dillere çeviri yapabilecek, ayrıca açıklamalı biçimde sözlük işlevine ulaşabileceksiniz. Şayet yapabilirsek Rastgelelik Sözlük benzeri bir sistem kuracağız: Rastgelelik Sözlük

Al Bakiyye Yapay Dilinde Blog veya WebSite var mı? 
Evet, Al Bakiyye dilinde bir site hazırlamaya çalışıyoruz. Bu site, demo-beta aşamasında fakat gelişimi devam etmektedir: Baki.do.am
Ayrıca Al Bakiyye dilinde birçok makale ve içeriğin yer aldığı site ve sayfalar da mevcuttur. Bunlardan bazıları;  Yakın zamanda Wordpress, Blogger gibi diğer Blog ağlarında da Al Bakiyye dilinde bloglar açmayı amaçlıyoruz.